თესაუ-ს პროფესორები იტალიის ფერარას უნივერსიტეტში
2016 წლის 10-14 ოქტომბერს ევროგაერთიანების პროგრამა ტემპუსის მიერ დაფინანსებული პროექტის- ,,კურიკულუმის განვითარება და რეგიონული სასწავლო პლატფორმის დაფუძნება ჰემატოლოგიის სწავლების გაუმჯობესების მიზნით, საბუნებისმეტყველო და სამედიცინო დარგებისათვის”- ფარგლებში, ფერარას (იტალია)უნივერსიტეტში  ტრენინგების კურსი კლინიკურ და ლაბორატორიულ ჰემატოლოგიაში ჩატარდა.
პროექტის კოორდინატორები არიან ვესტმინსტერის ცნობილი უნივერსიტეტის და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი ნინო ფორაქიშვილი, ვიცე- კოორდინატორი- ვესტმინსტერის უნივერსიტეტის პროფესორი პიტერ ლიდიარდი.
პროექტში, იტალიის, ესპანეთის, სომხეთის, აზერბაიჯანის და საქართველოს პარტნიორ უნივერსიტეტებთან ერთად,  იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტიცაა ჩართული.
ტრენინგებს  თესაუ-ს ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი მაგდა დავითაშვილი და თესაუ-ს მოწვეული პედაგოგი, ექიმი ლეილა მეტრეველი დაესწრნენ.
ტრენინგების მონაწილეები  საორგანიზაციო ჯგუფის,  პროფესორების: დონატო ჯემატის, ფრანჩესკო ბერნარდის და გულიელმო მარიანის შემადგენლობით, დაგეგმილ  ჰემატოლოგიის თეორიულ და პრაქტიკულ კურსებს დაესწრნენ და ჰემატოლოგიის თანამედროვე ლაბორატორიები და ბიო-ბანკი დაათვალიერეს.
სამეცნიერო შეხვედრები ფერარას ისტორიულ ესტენსეს ციესიმაგრის საკონფერენციო დარბაზებში   გაიმართა. 14 ოქტომბერის შეხვედრაზე პროექტის (DECERPH) 3 წლის მუშაობის შესახებ  მოხსენებით  თესაუ-ს პროფესორი მაგდა დავითაშვილი გამოვიდა.
თესაუ-ს პროფესორები ფერარას უნივერსიტეტში მიღებულ გამოცდილებას თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ახლად დანერგილი სასწავლო კურსის- „ჰემატოლოგიის“ -სწავლების პროცესში გამოიყენებენ.

TeSaU Professors at Ferrara University (Italy)
On October 10-14, 2016, training courses in Clinical and Laboratory Haematology took place at Ferrara University (Italy). The courses were delivered under the EU program TEMPUS funded project – “The Development of a Curriculum and Establishment of a Regional Training Platform for Haematology in Medical and Fundamental Sciences (DECERPH)”.
The project coordinators are Westminster University and Ivane Javakhishvili Tbilisi State University Professor, Nino Porakishvili, vice-coordinator – Westminster University Professor, Peter Lydyard.
Iakob Gogebashvili Telavi State University is involved in the project along with the partner universities of Italy, Spain, Armenia, Azerbaijan and Georgia.
TeSaU Dean of the Faculty of Exact and Natural Sciences, Professor Magda Davitashvili and TeSaU invited teacher, Doctor Leila Metreveli were among the training attendees.
The training participants attended theoretical and practical courses planned by the organization team, Professors: Donato Gemmati (UNIFE), Bernardi Francesco (UNIFE) and Guglielmo Mariani (Westminster University). The participants visited modern labs of Haematology and bio-bank as well.
Scientific meetings took place at Ferrara historical Estense Castle conference halls. On October 14, TeSaU Professor Magda Davitashvili made a report about 3 years work on the project DECERPH.
TeSaU professors will use the experience gained at Ferrara University (Italy) during the teaching process of the newly introduced study course – “Haematology”.