თურქული ენის შემსწავლელი კურსი თესაუში
შავი  ზღვის  საერთაშორისო  უნივერსიტეტთან  გაფორმებული  მემორანდუმის ფარგლებში,  იაკობ  გოგებაშვილის  სახელობის  თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ყოველწლიურად,   თურქული  ენის  შემსწავლელი  გაკვეთილები  ტარდება.  ენის  სრული  კურსის  გავლა   თესაუს  სტუდენტებს და თანამშრომლებს შეუძლიათ.
ყოველი წლის ბოლოს   იმართება  ტესტირება, რომლის შედეგების მიხედვით გამოვლენილი  წარმატებული  სტუდენტები   სერტიფიკატებით და  ხშირ  შემთხვევაში,  თურქეთში უფასო  ექსკურსიით   ჯილდოვდებიან.
მიმდინარე სასწავლო წელს   ლექციებს   შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის  პროფესორი  ილიას უსტუნერი უძღვებოდა.  წელს  თურქული ენის ცოდნის საერთაშორისო სერტიფიკატი   15-მა  სტუდენტმა მიიღო.
თურქული ენის შემსწავლელი  კურსები  თელავის  სახელმწიფო  უნივერსიტეტში სასწავლო პროცესის  დაწყებისთანავე  განახლდება.

Turkish Language Courses at TeSaU
In the scope of the memorandum signed with the Black Sea International University, Turkish language lessons are conducted at Iakob Gogebashvili Telavi State University annually. TeSaU students and staff have an opportunity to take a complete language course.
At the end of the year testing takes place.  According to the outcomes, successful students are awarded with certificates. In most cases, they are awarded with free excursion in Turkey.
During the current academic year, lectures were given by the Black Sea International University Professor Ilyas Ustuner. This year 15 students obtained international certificates confirming their competence in Turkish language.
Turkish language courses will be available at Telavi State University at the very beginning of study process.