თესაუ-ს წარმომადგენლები, პროექტის „Ethics“ ფარგლებში, ჩეხეთში იმყოფებოდნენ
2023  წლის 2-5 მაისსევროკავშირის Erasmus +ის პროექტის კვლევის პასუხისმგებიანად წარმართვა  - კვლევის კეთილსინდისიერება და ეთიკა ქართულ უნივერსიტეტებში (ETHICS) ფარგლებშიჩარლზის (ჩეხეთის რესპუბლიკა) უნივერსიტეტს ეწვივნენ.
შეხვედრაზე,  სასწავლო აქტივობებთან ერთად, განხილულ და დაგეგმილ იქნა სამომავლო აქტივობები.
სამუშაო პროცესში, ქართულ მხარესთან ერთად, ევროპელმა პარტნიორებმა   წარმოადგინეს საკუთარი  გამოცდილება   უნივერსიტეტებში  ეთიკის საბჭოების მუშაობის, აკადემიურ კეთილსინდისიერებასთან დაკავშირებული ნორმატიული დოკუმენტების, პროფესორ-მასწავლებელთა გადამზადების და სხვა საინტერესო საკითხების შესახებ.
შეხვედრაზე დეტალურად იყო წარმოდგენილი პროექტის მიზნების შესაბამისად შედგენილი სამუშაო ჯგუფები და დასახული სამუშაოების განხორციელების ეტაპებიც.
Erasmus+ ინსტიტუციური განვითარების პროგრამის ERASMUS-EDU-2022-CBHE-STRAND-3 ფარგლებში დაფინანსებული პირველი ეროვნული პროექტი ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის კოორდინატორობით განხორციელდება და  უნივერსიტეტებში კვლევითი კულტურის ამაღლებას შეუწყობს ხელს. მისი ძირითადი მიზანია კვლევის ეთიკისა და კეთილსინდისიერების მიმართულების მექანიზმების, პროცედურებისა და სერვისების გაუმჯობესება უნივერსიტეტების დონეზე. საქართველოს 10 უნივერსიტეტთან  ერთად კონსორციუმის ევროპელი პარტნიორები არიან ამსტერდამის თავისუფალი უნივერსიტეტი, ჩარლზის უნივერსიტეტი, მასარიკის უნივერსიტეტი და აკადემიური კეთილსინდისიერების ევროპული ქსელი/ასოციაცია.
პროექტის არასაუნივერსიტეტო პარტნიორები  არიან: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი და შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი.

Tesau representatives were in the Czech Republic within the framework of the "Ethics" project
On May 2-5, 2023, they visited Charles University (Czech Republic) within the framework of the European Union Erasmus + project "Responsible Conduct of Research - Research Integrity and Ethics in Georgian Universities" (ETHICS).
At the meeting, together with educational activities, future activities were discussed and planned.
During the work process, together with the Georgian side, the European partners presented their experience of the work of ethics councils in universities, normative documents related to academic integrity, training of professors and other interesting issues.
At the meeting, the working groups formed in accordance with the goals of the project and the stages of implementation of the planned works were presented in detail.
The first national project financed within the framework of the Erasmus+ institutional development program ERASMUS-EDU-2022-CBHE-STRAND-3 will be implemented under the coordination of Ilia State University and will contribute to raising the research culture in universities. Its main objective is to improve research ethics and integrity mechanisms, procedures and services at the university level. Along with 10 Georgian universities, the consortium's European partners are the Free University of Amsterdam, Charles University, Masaryk University and the European Network/Association for Academic Integrity.
The non-university partners of the project are: the Ministry of Education and Science of Georgia, the National Center for the Development of Education Quality and the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia.