გარემოს დაცვის დღე თესაუში
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ერასმუს+ პროექტის 3E-პარტნიორობის ფარგლებში, გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღე აღნიშნეს.
ღონისძიება გახსნა პროექტის ინსტიტუციურმა კოორდინატორმა მაკა კოჭაურმა, რომელმაც დამსწრე საზოგადოებას ენერგოეფექტურობის მიმართულებით პროექტის ფარგლებში განხორციელებული აქტივობები გააცნო და ამავე პროექტის საშუალებით, უნივერსიტეტში შექმნილ ენერგო ლაბორატორიაზე ისაუბრა.
გარემოს დაცვის დღეს მოხსენება მიუძღვნა განათლების მეცნიერებათა ფაკულტეტის ასოცირებულმა პროფესორმა ნათია ბაღათრიშვილმა, რომელმაც მონაწილეებს მდგრადი განვითარების მიზნები ბუნებისმეტყველების სწავლების პროცესში მდგრადი განვითარების მიზნები გააცნო.
მომხსენებელმა, სტუდენტებთან ერთად, ალტერნატიული ენერგიის წყაროების შესახებ STEM მოდელი წარადგინა.
ეკოლოგიის სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამის I კურსის სტუდენტმა ლიკა თანდილაშვილმა, აგრარულ, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტის პროფესორის მაგდა დავითაშვილისა და ასოცირებული პროფესორის ნანა ბერძენიშვილის ხელმძღვანელობით, წარადგინა პრეზენტაცია ენერგიის განახლებადი წყაროების და ენერგოეფექტურობის შესახებ.
ღონისძიება გამწვანების აქციით დასრულდა. თესაუს სტუდენტებმა და პროფესორებმა უნივერსიტეტის სადემონსტრაციო ნაკვეთში ზეთის ხილის რამდენიმე ხე დარგეს.
გარემოს დაცვის დღე ერასმუს+ პროექტის 3E-პარტნიორობის ფარგლებში, აგრარულ, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტის მხარდაჭერით მბოეწყო.

Telavi State University marked World Environment Day within the framework of the Erasmus+ project “3E-Partnership.”
The event was opened by Maka Kochauri, the institutional coordinator of the project, who presented to the audience the activities carried out under the project in the field of energy efficiency and spoke about the Energy Laboratory established at the university through the same initiative.
Associate Professor Natia Bagatrishvili from the Faculty of Education Sciences delivered a presentation dedicated to the Sustainable Development Goals (SDGs), focusing on their integration into the teaching of natural sciences. Together with students, she also presented a STEM model on alternative energy sources.
Lika Tandilashvili, a first-year Master’s student of the Ecology programme, under the supervision of Professor Magda Davitashvili and Associate Professor Nana Berdzenishvili of the Faculty of Agricultural, Natural Sciences and Technologies, delivered a presentation on renewable energy sources and energy efficiency.
The event concluded with a tree-planting activity, during which TeSaU students and professors planted several olive trees in the university’s demonstration plot.
World Environment Day at Telavi State University was organised within the Erasmus+ “3E-Partnership” project and supported by the Faculty of Agricultural, Natural Sciences and Technologies.