იუსტიციის მინისტრი თელავის უნივერსიტეტში
საქართველოს იუსტიციის მინისტრი 3 დეკემბერს თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტს სტუმრობდა. თეა წულუკიანმა არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსის პრეზენტაცია გამართა.
მინისტრი სტუდენტებს კოდექსის მთავარ სიახლეებზე ესაუბრა, რომელიც
კანონთან კონფლიქტში მყოფი ბავშვებისთვის ნოვაციებს ამკვიდრებს. იგი ეყრდნობა შემდეგ ძირითად პრინციპებს:
• არასრულწლოვნის საუკეთესო ინტერესების პრიორიტეტულობა;
• ნასამართლობის გაქარწყლება;
• ინდივიდუალური მიდგომა;
• პატიმრობა და თავისუფლების აღკვეთა მხოლოდ უკიდურეს შემთხვევაში;
• მართლმსაჯულების პროცესის გაჭიანურების დაუშვებლობა;
• პატიმრობის/თავისუფლების აღკვეთის გაუმჯობესებული პირობები;
• პასუხისმგებლობის ალტერნატიული ზომის პრიორიტეტულობა;
• თანაზომიერება და შესაბამისობა.
კოდექსი 2016 წლის 1 იანვრიდან ამოქმედდება. ის მუხლები კი, რომელთა იმპლემენტაციისთვის დამატებითი ღონისძიებების გატარებაა საჭირო, 2016 წლის განმავლობაში და 2017 წლის 1 იანვრიდან შევა ძალაში.
შეხვედრის დასასრულს თესაუ-ს სტუდენტებს საჩუქრად არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების ინოვაციური სისტემის ამსახველი ბუკლეტები, მაისურები და სხვადასხვა აქსესუარები გადაეცათ.

The Minister of Justice at Telavi State University
The Minister of Justice of Georgia visited Telavi State University on December 3rd. Tea Tsulukiani made a presentation about the Juvenile Justice Code.
The Minister spoke about the novelties with the students. The Code is introducing innovations for the children in conflict with the law. The basic principles of juvenile justice code are based on the following:
• Priority of the best interests of the minor;
• Nullification of previous convictions;
• Individual approach;
• Detention and imprisonment only as a last resort;
• Disallowing delay of the proceedings;
• Improvement of detention/imprisonment conditions;
• Priority of alternative measure;
• Proportionality and conformity.
• The Code will come into force from January 1, 2016. In addition, enactment of articles, which require implementation of additional measures is scheduled for January 1, 2017.
At the end of the meeting, Tesau students were gifted with booklets, T-shirts and different accessories depicting innovation system of justice for juveniles.