პაატა ბურჭულაძე თესაუ-ში
მახათას მთაზე მშენებარე ივერიის ღვთისმშობლის ხატის სახელობის ტაძრის მშენებლობის ფონდის- ,,ივერიისას” -დამფუძნებელი, ცნობილი საოპერო მომღერალი და ქველმოქმედი პაატა ბურჭულაძე, ადგილობრივ სასულიერო პირებთან ერთად, 13 ოქტომბერს იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში იმყოფებოდა.
პაატა ბურჭულაძემ თესაუ-ს პროფესორ- მასწავლებლებს, სტუდენტებს და თელავის საზოგადოებას ინფორმაცია ტაძრის მშენებლობის მნიშვნელობის და მისი მიმდინარეობის შესახებ მიაწოდა.
ტაძრისა და სამონასტრო კომპლექსის მშენებლობას ფონდი ,,ივერიისა” ახორციელებს, რომელსაც პატრიარქის კურთხევით, პაატა ბურჭულაძე უდგას სათავეში.
საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქის ლოცვა-კურთხევით, საქართველოს მოქალაქეები და უცხოეთში მცხოვრები ქართველები თანხას, 1 ლარს, სამონასტრო კომპლექსის, საგანმანათლებლო ცენტრის და ობოლთა და მზრუნველობას მოკლებულ ბავშვთა თავშესაფრის მშენებლობისთვის თანასწორი წვლილით შეიტანენ.
მახათას მთაზე, სამონასტრო კომპლექსთან ერთად, განთავსდება საგანმანათლებლო ცენტრი, რომელიც ხელს შეუწყობს საქართველოში ქრისტიანული სწავლების გავრცელებას, აშენდება მუზეუმიც.
შეხვედრაზე, ნაჩვენები იყო დოკუმენტური ფილმი ქართული მართლმადიდებლობის შესახებ-,, ღირს არს ჭეშმარიტად“.

Paata Burchuladze at Tesau
On 13th of October, the founder of the Virgin Mary Icon Temple Construction Foundation “Iveriisa”, famous opera singer and charity-monger Paata Burchuladze visited Iakob Gogebashvili Telavi State University together with local clerics.
Paata Burchuladze gave information about the temple construction importance and occurrence to Tesau professor-teachers, students and society.
The foundation “Iveriisa” implements the construction works of the temple and the monastic complex headed by Paata Burchuladze.
Sanctified by the Catholicos-Patriarch of All Georgia, Illia II, Georgian citizens and those living in abroad will have the ability to make a charity in amount of 1 GEL for building the monastic complex, educational center and asylum.
On the Makhata Mountain, an educational center will also be constructed next to the monastic complex that will foster spread of the Christian studies in Georgia; a museum will be built there too.