თესაუ-ს ასოცირებული პროფესორი ესპანეთში
იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აგრარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი, ასოცირებული პროფესორი მანანა კევლიშვილი, ,,ერასმუს მუნდუს ელექტრა“-ს პროექტის ფარგლებში, ერთი თვის განმავლობაში სამეცნიერო კვლევების ჩასატარებლად ესპანეთის ქალაქ ვალენსიის პოლიტექნიკურ უნივერსიტეტში იმყოფებოდა.
მანანა კევლიშვილი ჩაერთო ერთობლივ სამეცნიერო კვლევებში, რომელიც ნიადაგის ქიმიური შედგენილობის და მცენარეებსა და საკვებ პროდუქტებში ელემენტების მოძრაობის მიმართულებით ჩატარდა.
როგორც მანანა კევლიშვილმა განაცხადა, ეს კვლევები ძალიან მნიშვნელოვანი იყო გამოცდილების მიღების თვალსაზრისითაც, რადგან მსგავსი ტიპის სამეცნიერო სამუშაოები თესაუ-ში ჯერ არ ხორციელდება.
ვალენსიის პოლიტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორებმა საქართველოს ნიადაგების ქიმიური შესწავლის მიმართ ინტერესი გამოხატეს და უახლოეს მომავალში ესპანელი მკვლევარები, ერთობლივ კვლევებში მონაწილეობის მისაღებად, შესაძლოა, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტს ესტუმრონ.

Tesau Associate Professor in Spain
Iakob Gogebashvili Telavi State University Dean of the Faculty of Agrarian Sciences, associate professor Manana Kevlishvili has been to Spain, Valencia Polytechnic University for carrying out scientific researches under the “Erasmus Mundus Electra” project.
Manana Kevlishvili was involved in joint scientific research works conducted in fields of chemical composition of the soil, movements of elements in plants and food products.
As Manana Kevlishvili denoted, the research works were very important in terms of getting experience, as the similar scientific works have not been implemented at Tesau yet.
Valencia Polytechnic University professors expressed their interest towards investigating the Georgian soils in chemical viewpoint and Telavi State University might possibly be visited by Spanish researchers in order to take part in joint scientific research activities.