ივანე ბერიტაშვილის მუზეუმს ექსპონატები გადაეცა
ივანე ბერიტაშვილის მუზეუმს სამუზეუმო ექსპონატები, კერძოდ, 1914-1918 წლებში შექმნილი ხელნაწერები გადაეცა. უნიკალური დოკუმენტები მოიცავს ფიზიოლოგიის, როგორც საგნის, განვითარების და ექსპერიმენტული სამუშაოების ამსახველ მასალებს, პირად წერილებს, სხვადასხვა ფორუმზე წაკითხულ მოხსენებებს, წიგნს-,,მოგონებები ივანე ბერიტაშვილზე“ და სხვა.
ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ: ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრის დირექტორი, დოქტორი დავით ნადარეიშვილი, აკადემიკოსი გურამ ბექაია, განათლების და მეცნიერების სამინისტროს წარმომადგენელი, დოქტორი ირინე დარჩია; თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორები: თეა მჭედლური, თამარ ნადირაძე, გელა აზიკური და ნუნუ გელდიაშვილი.
მნიშვნელოვანია ის ფაქტიც, რომ მუზეუმში გაიხსნა რეგიონული, ანთროპოლოგიური ექსპოზიცია-,,პირველყოფილი ადამიანები და პირველი საცხოვრისები“, სადაც განთავსდა გურჯაანის მახლობლად აღმოჩენილი ნიმუშები. აღნიშნული ექსპონატები სიძველით დმანისის აღმოჩენების პერიოდს უკავშირდება.
ღონისძიება ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრის და იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის ორგანიზებით, მეცნიერების და ინოვაციების საერთაშორისო კვირეულის ფარგლებში, ჩატარდა.

Exponents were given to Ivane Beritashvili Museum
Exponents, namely, the manuscripts dated by 1914-1918 were given to Ivane Beritashvili Museum. The unique documents include materials depicting development and experimental works of Physiology as the subject. They also contain personal letters; reports read from different forums, the book “Memories about Ivane Beritashvili” and so on.
The participants of the event were: Director of Ivane Beritashvili Experimental Biomedicine Center, Doctor Davit Nadareishvili; Academician Guram Bekaia; representative of the Ministry of Education and Science, Doctor Irine Darchia; Telavi State University Professors: Tea Mtchedluri, Tamar Nadiradze, Gela Azikuri and Nunu Geldiashvili.
Regional, anthropological exposition – “Primitive Society and the First Dwelling Places” was opened in the Museum, where the patterns, discovered near Gurjaani, were placed as well. The mentioned exponents are connected to Dmanisi period of discoveries.
The event organized by Ivane Beritashvili Experimental Biomedicine Center and Iakob Gogebashvili Telavi State University faculty of Exact and Natural Sciences was held within the International Week of Science and Innovations.